Heureka.sk - nákupný radca


Poradňa Spacáky

Ako vybrať spacák?

Pri výbere spacieho vaku si najprv ujasnite, v akých podmienkach ho budete používať. Idete na leto pod stan alebo na zimnú expedíciu do hôr? Hľadáte niečo viac univerzálne? Existujú tzv. „trojsezónne“ spacie vaky. Základné delenie spacích vakov je podľa teplotného určenia, materiálu, rozmerov, objemu a hmotnosti.
 

Chcete rýchle riešenie? Tu sú tipy na obľúbené spacáky podľa ich funkčnosti:

Ultraľahké a cyklo spacáky
Trojsezónne spacáky
Perové spacáky
Spacáky na leto
 

Aké teplotné určenie spacáku je pre mňa vhodné?

Na spacích vakoch bývajú uvádzané viaceré hodnoty teplôt. Komfortná, limitná a extrémna teplota. Muž s priemernou váhou a výškou by sa mal riadiť najmä údajom tesne pod hranicou komfortnej teploty a ženy potom skôr nad touto hranicou komfortnej teploty. Pri týchto teplotách sa v spacáku na vhodnej izolujúcej podložke a pod primeraným prístreškom pohodlne vyspíte, bez toho aby ste sa budili zimou.
 
 

Ako dlhý by mal spací vak byť?

V spacáku by ste sa nemali cítiť stiesnene. Mal by byť o 15 – 20 cm dlhší než vy. Pokiaľ bude príliš tesný alebo naopak neprimerane veľký, bude Vám v ňom zima. Výrobcovia často ponúkajú spacie vaky v rôznych veľkostiach označených S, M, L apod. Menšie varianty alebo dokonca špeciálne navrhnuté modely si kupujú hlavne ženy a deti.
 
 

Aký spací vak sa hodí na bicykel?

Pre cykloturistiku vyberajte spacák s čo najnižšou hmotnosťou a objemom v zloženom stave. Každé deko naviac je na bicykli poznať. U väčšiny ultraľahkých cyklo spacákov nemôžete počítať s ich využitím po celý rok. Pokiaľ ale vyrážate na bicykel v lete, nemalo by Vám vyššie teplotné určenie spacáku vadiť.
 
 

Aký spací vak vybrať do hôr?

Na horách bývajú i v lete nižšie teploty. Do takýchto podmienok sa hodia teplejšie alebo tzv. trojsezónne spacáky, ktoré využijete od jari do jesene. Na zimné túry a spanie na snehu sa určite vybavte expedičným spacákom. Do náročných horských podmienok sa vyplatí siahnuť po lepšie izolujúcom perovom spacom vaku.
 

Slovníček pojmov

Spacák deka
Dekové spacáky sú vhodné do nenáročných podmienok, ako je príležitostné prespanie v lete pri táboráku alebo v chate. Dostatok vnútorného priestoru zaisťuje vysoký komfort spánku. Rozopnutím zipsu po celej dĺžke dostaneme miesto spacáku deku.
 
Spacák múmia
Tvar spacieho vaku lepšie kopíruje siluetu ležiacej postavy, eliminuje prebytočný vnútorný priestor a umožňuje tak jeho lepšie zahriatie. K tomu pomáha aj sťahovací golier a kapucňa okolo hlavy, zabraňujú unikaniu tepla. Tieto spacáky sú oproti dekovým skladnejšie a ľahšie.
 
Maximálna teplota (max)
Horná hranica komfortného rozsahu je teplota pri, ktorej sa čiastočne odkrytý užívateľ spacáku (štandardný muž) ešte príliš nepotí. Táto teplota je vypočítaná pre štandardného muža (25 rokov, hmotnosť 70 kg, výška 1,73 m, telesný povrch 1,83 m2) v polohe s pažami mimo spací vak.
 
Komfortná teplota (comf)
Spodná hranica komfortného rozsahu pre bežných užívateľov spacáku spiacich v „relaxačnej polohe“ na chrbte, kedy sa nachádzajú v tzv. teplotnej rovnováhe a nepociťujú chlad. Týka sa štandardných podmienok použitia. 
 
Limitná teplota (limit)
Spodná hranica, pri ktorej sa skúsený užívateľ spacáku, ktorý prispôsobí svoje oblečenie a polohu v spacom vaku okolitej teplote a vie využiť všetky možnosti svojho spacáku, v skrčenej polohe globálne nachádza v teplotnej rovnováhe a práve ešte nepociťuje chlad.
 
Extrémna teplota (extréme)
Spodná teplotná hranica, pri ktorej skúsený užívateľ spacáku, ktorý prispôsobí svoje oblečenie a polohu v spacáku okolitej teplote a vie využiť všetky možnosti svojho spacáku, musí očakávať silný pocit chladu. Môže nastať riziko poškodenia zdravia prechladnutím, ktoré môže viest k smrti.
 
Syntetická izolácia
Syntetická izolačná výplň lepšie schne, je nenáročná na údržbu, vhodná pre alergikov a v súčasnej dobe je najpoužívanejšou výplňou. V porovnaní s perovými izolačnými výplňami sú lacnejšie. Na trhu existujú rôzne druhy umelých vlákien. Tie najlepšie umelé vlákna už konkurujú perovým izoláciám. Všeobecnou vlastnosťou umelých vlákien je ich vyššia hmotnosť a obťažnejšia kompresia v porovnaní s perím.
 
Perové izolácie
Tento prírodný výplňový materiál do spacích vakov má v porovnaní s inými materiálmi najlepšie termoizolačné vlastnosti. Ich nevýhodou je zložitejšia údržba, vyššia absorpcia vlhkosti a vyššia cena. Pri výbere spacáku hraje hlavnú rolu množstvo použitého peria (udávané v gramoch), jeho plnivosť (cca 600 – 800 cuin) a podiel prachového peria (napr. hodnota 85/15 udáva 85% podiel prachového peria). Čím kvalitnejší spací vak, tým väčší podiel prachového peria s vyššou plnivosťou.
 
Autor: HUDYsport
 
Porovnať spacáky